Each spring, students and their families are invited to the Student Honors Celebration, formerly the Student Honors Luncheon, to honor Georgia Tech students who have received Institute or college-specific awards throughout the academic year.

Blank Space (small)
(text and background only visible when logged in)

Student Honors Award Winners

Nunn School 2020 Student Awards
Award

2020 Ivan Allen College Legacy Award

Abigail Burke


2020 Ivan Allen College Legacy Award

Abigail Burke

Rana Shabb


2020 Southeastern Writing Center Undergraduate Peer Tutor of the Year Award

Genevieve Onyiuke-Kennedy


International Affairs Outstanding Undergraduate Award

Madison Reddic


Stamps President's Scholarship

Noah Craft


Third Place in the Career, Research and Innovation Development Conference Award (CRIDC)

Adebola Olufunke


College of Sciences Awards
Award

A. Joyce Nickelson and John C. Sutherland Undergraduate Research Award

Shaun Eisner


Cynthia L. Bossart and James Efron Scholarship

Maxwell Conte


Georgia Tech College of Sciences Undergraduate Research Award

Steven Creech

Amitej Venapally

Sara Brockmeier


Larry O'Hara Fellowship Honors

Yuchen He

Suttipong (Jay) Suttapitugsakul

Deborah Ferguson

Hyeonsoo (Harris) Jeong


Mehta Phingbodhipakkiya Undergraduate Memorial Scholarship

Berna Aliya


Robert A. Pierotti Memorial Scholarship

Rachel Walter


Roger M. Wartell and Stephen E. Brossette Award

Collin Spencer


Virginia C. and Herschel V. Clanton Jr. Scholarship

Tsvetomira Peykova


College of Engineering Student Awards
Award

Aerospace Engineering Outstanding Senior Scholar Award

AE

Abigal McClain


Alpha Pi Mu Academic Excellence Award

ISyE

Yujia Xie


American Association of Textile Chemists and Colorists (AATCC) Student Chapter Award for Graduating Senior

MSE

Shaina Futch


Buck Stith Outstanding Junior Award in Civil Engineering

CEE

Ronald Knezevich


Buck Stith Outstanding Junior Award in Environmental Engineering

CEE

Kristine Ferguson


Buck Stith Outstanding Senior Award in Civil and Environmental Engineering

CEE

Casey Erb


Chair’s Award – Outstanding ChBE Junior

ChBE

Hannah Huang


Chair’s Award – Outstanding ChBE Senior

ChBE

Bradley Wolters


COE Honors Day Award

AE

Karl Risley


COE Honors Day Award

BME

Amanda Wijntjes


COE Honors Day Award

ChBE

Luke Tomasovic


COE Honors Day Award

CE

Adair Garrett


COE Honors Day Award

EnvE

Matthew Falcone


COE Honors Day Award

CompE

Andrew Gauker


COE Honors Day Award

EE

Tolga Ustuner


COE Honors Day Award

IE

Mckade Stewart


COE Honors Day Award

MSE

Matthew Kuner


COE Honors Day Award

ME

Jacob Tjards


COE Honors Day Award

NRE

Jonathon Faulkner


Davidson Family Tau Beta Pi Senior Engineering Award

CoE

Xueqiao Wang


Donnell W. Dutton Outstanding Senior in Aerospace Engineering Award

AE

Harrison Delecki


ECE Undergraduate Research Award

ECE

Baris Volkan Gurses


G. D. Jain Outstanding Senior in Biomedical Engineering Award

BME

Meghan Pollard


Institute of Industrial Engineers Excellence in Leadership Award

ISyE

Casey Wood


Institute of Industrial Engineers Excellence in Leadership Award

ISyE

Kevin Kwon


Most Outstanding ECE Senior Co-op Award

ECE

Lillian Anderson


Outstanding Academic Achievement in Biomedical Engineering Award

BME

Yingnan Zhang


Outstanding Electrical Engineering Senior Award

ECE

Nicholas Joaquin


Outstanding Scholastic Achievement Award, Nuclear and Radiological Engineering Program

ME/NRE

Christopher Benjamin Adams


Richard K. Whitehead Jr. Memorial Award

ME

Tyler Bandini

Mason Murray-Cooper

William George Plummer

Siddharth Salunkhe


S. K. Jain Outstanding Research in Biomedical Engineering Award

BME

Anna Romanov


School Chair's Outstanding Senior Award in Civil Engineering

CEE

Ben Weishaar


School Chair's Outstanding Senior Award in Environmental Engineering

CEE

Sarah Lowry


School Chair’s Award, Woodruff School of Mechanical Engineering

ME

Amanda Hill


School of Material Science and Engineering Outstanding Senior Award

MSE

Alexis Rile


The Evelyn Pennington Outstanding Service Award

ISyE

Abhita Moorthy


Woodruff School of Mechanical Engineering Outstanding Scholar Award

ME

Nishan Guna Sakaran


College of Design Awards
Award

AIA Henry Adams Medal

Michelle Bunch


AICP Outstanding Student Award

Shikha Jerath


AICP Outstanding Student Award

Shikha Jerath


Alpha Rho Chi Medal

Anna McCuan


Industrial Designers Society of America Student Merit Award

Abigail Ambrogi


John and Joyce Caddell Fellowship Award

Alisa Baghdasaryan
Katherine Fan


Kim Scott Logan Award

Seth Holland


Stanley, Love-Stanley, P.C. Award

Dominique Dawson
Bangsheh Akuchu


Institute Awards
Award

Alvin M. Ferst Award

Genevieve Onyiuke-Kennedy

Ananya "Jane" Jain


Love Family Foundation Scholarship

Daniel Gurevich


School of Public Policy Spring 2020 Awards
Award

Liam Rattray Award at SPP Task Force

Jenna Cliatt

Averie Lico

Audra Murphey


Outstanding Doctoral Policy Student

Karl Grindal

Anmol Soni


Outstanding Master's Policy Student

Richa Singhania


Outstanding Undergraduate Policy Student

Jessica Copenhaver

Charlotte Densmore

Rachel Wexler


William H. Read Outstanding Graduate Student in Public Policy

Evan Mistur


Center for Academic Success
Award

Outstanding PLUS Leader Award

Daniel Silverstein


Outstanding Student Assistant Award

Jurist Chan


Outstanding Tutor Award

Katie Kicklighter